OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

UROCZYSTOŚCI

W ROKU 2018

ROCZNICA
I KOMUNII ŚWIĘTEJ

20.05.2018
(niedziela)
godz. 12.30

BIERZMOWANIE
23.05.2018
(środa)
godz. 18.00

I KOMUNIA ŚWIĘTA
26.05.2018
(sobota)
godz. 11.00

W ROKU 2019

ROCZNICA
I KOMUNII ŚWIĘTEJ

19.05.2019
(niedziela)
godz. 12.30

I KOMUNIA ŚWIĘTA
25.05.2019
(sobota)
godz. 11.00

You are here:
Lednica - 2018


„JESTEM” czyli LEDNICA 2018W sobotę, 2 czerwca 2018 r. odbyło się XXII OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE MŁODYCH na Polach Lednickich, w którym uczestniczyła m.in. delegacja młodzieży z parafii Miłosierdzia Bożego w Kielcach.

Tegorocznym gościem specjalnym Lednicy był Prezydent RP Andrzej Duda, który wziął udział w oficjalnym otwarciu Spotkania, zaśpiewał wraz ze scholą lednicką oraz siewcami zatańczył pod Rybą wraz z tancerzami i wodzirejem do utworu „Tak, tak Panie”. Prezydent w związku z 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę ufundował dla pielgrzymów biało-czerwone flagi.

Zabierając swój głos Prezydent podziękował wszystkim uczestnikom, że przyjeżdżają co roku w to miejsce by się wspólnie modlić, wybierać Chrystusa na swojego Pana oraz, że przyjęli flagi biało-czerwone. - „Cieszę się, że jesteście tu razem. To wy jesteście tym następnym pokoleniem, pokoleniem mojej córki, które będzie dalej budowało naszą Ojczyznę. Pan Bóg z nieba patrzy na was i uśmiecha się. I cieszy się, że jesteście razem. I chcę was zapewnić: cieszy się także Rzeczpospolita" - mówił Prezydent.

Także młodzi z Kielc uczestniczyli w tym spotkaniu. Tegoroczna podróż odbyła się dzięki uprzejmości sióstr ze zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, które znalazły dla nas ostatnie miejsca w autokarze. W drogę z Kielc wyruszyliśmy kilka minut po godz. 4.00 rano w sobotę i udaliśmy się w kierunku Katedry w Gnieźnie. Tam uczestniczyliśmy wraz z 1600 osobami w lednickiej jutrzni prowadzonej przez abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski, a następnie udaliśmy się na Pola Lednickie do sektora Przyjaciół Lednicy znajdującego się pod Bramą Rybą, by tańczyć, śpiewać i modlić się razem z innymi młodymi osobami.

Spotkania na Lednicy nigdy nie są nudne. I wszyscy goście zawsze muszą się liczyć z niespodziankami jak i z kapryśną pogodą. Tym razem pogoda była dla uczestników bardzo łaskawa, nie prażyło słońce i co najważniejsze nie padał deszcz, choć wszystkie prognozy zapowiadały obfite opady deszczu i burze z błyskawicami.

Na polach można było skorzystać ze spowiedzi, z osobistej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem znajdującym się w specjalnym namiocie adoracji.

O godz. 18.30 rozpoczęła się druga część spotkania pod nazwą „JESTEM –prawdziwe spojrzenie na siebie i innych” podczas którego obmywaliśmy sobie stopy w geście miłosierdzia , jak podczas Wielkiego Czwartku  kapłani obmywają stopy .

O godz. 20 rozpoczęła się Eucharystia sprawowana przez abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski a homilię wygłosił bp Grzegorz Rys.

W tegorocznym spotkaniu na Polach Lednickich wzięło udział ponad 80 tyś. pielgrzymów z Polski, Niemiec, Białorusi, Chorwacji, Kenii, Włoch, Libanu i Kanady. Spotkanie zakończyło się tradycyjnie przejściem przez Bramę – Rybę o północy.

My przechodziliśmy przez Bramę kilka minut po godz. 1.00 w nocy, do Kielc wróciliśmy po godz. 8.00 w niedzielę - zmęczeni, ale napełnieni radością.

Jakub  Grzegorzewski

 

Homilia ks. arcybiskupa Grzegorza Rysia